Historia Klubu zaczyna się w roku 2011 ale korzenie sięgają dużo wcześniej bo w roku 2005 powstało internetowe forum miłośników marki " Wolna Strefa - Jawa/CZ" i to właśnie z tego forum wywodzą się "Ojcowie założyciele" oraz większość członków Klubu.

Pierwsze formowe spotkania zaczęły się już w roku 2006 między innymi Piotrawin nad Wisłą . Rok 2007 jedno ze spotkań to "Zakończenie sezonu Jawowego" w okolicy Zielonej góry. Październik 2007 na forum pojawia Holger i Elkinio. Rok 2009 zlot w Jeleniej Górze.W Lutym 2010 roku przychodzą PPRush oraz Piotrex, w styczniu 2011 dołączył Zysiu ostatni z założycieli.

Wiosenny Zlot Jawerów - kwiecień 2011- Góra Kamieńsk ten zlot zapoczątkował rozwijającą się przyjaźń między ludźmi którzy w większości byli sobie znani tylko z forum. Podczas tego zlotu powstał odcinek Legendy PRL-u z naszymi motocyklami w roli głównej.Następny Letni Zlot Jawerów- czerwiec 2011- Kania (zachodniopomorskie)W lipcu delegacja z Polski jedzie do Czech na zlot tamtejszych JawerówPrzełom września i października 2011 , kolejny jawerski zlot tym razem pod hasłem "Jawą po Górach" organizowany w Jeleniej GórzePo tym zlocie zaczęły się poważne rozmowy i realizacja planów związanych z przyszłością i klubem miłośników tych motocykli.

I tak oto w listopadzie 2011 powołano do życia "JAWA - CZ KLUB POLSKA".